Odżywki węglowodanowe – czym są, co nam dają?

Odżywki węglowodanowe należą do jednych z licznych suplementów diety, przeznaczonych dla sportowców i wszystkich osób aktywnych fizycznie, którzy chcą poprawić znacząco swoje zdolności wysiłkowe oraz zależy im na zwiększeniu siły i masy mięśni.

Jak każdy z pewnością wie, węglowodany są źródłem energii dla organizmu, dla mięśni pracujących podczas wysiłku fizycznego. Węglowodany to tak zwane paliwo dla naszego organizmu. Odżywki węglowodanowe uzupełniają glikogen mięśniowy, który jest zużywany podczas intensywnego treningu. Odżywki węglowodanowe dostarczają do organizmu takie składniki, jak: tauryna, dekstroza, a także magnez, które to odpowiedzialne są za równowagę wodno-elektrolitową i wpływają na szybszą regenerację po treningu.

Kiedy warto stosować odżywki węglowodanowe?

Odżywki można stosować zarówno:
– przed treningiem – jako zastrzyk energii przed wysiłkiem,
– w czasie treningu – dzięki temu, będzie na bieżąco uzupełniany glikogen,
– po treningu – jako dostarczenie niezbędnych składników dla zmęczonego po treningu organizmie oraz umożliwienie szybszej regeneracji.

Czy warto w ogóle sięgać po odżywki?

Jednak wielu zastanawia się, czy warto tak na prawdę sięgać po odżywki węglowodanowe. Czy rzeczywiście dają pożądane efekty. Wydaje się, że odżywki węglowodanowe są niezbędne, do tego by przeprowadzić efektowny trening. Węglowodany zawarte w tych odżywkach sprawiają, że podczas wysiłku fizycznego nie odczuwamy takiego zmęczenia, poprawia się nasza wydolność, wytrzymałość organizmu.

Podział odżywek węglowodanowych

Jeśli już zdecydujemy się na stosowanie takich preparatów, to warto mieć na uwadze to, iż odżywki węglowodanowe, które są powszechnie dostępne na naszym rynku, można podzielić na trzy rodzaje:
– Carbo – takie odżywki zapewniają błyskawiczną dawkę energii, jednak dość długo się przyswajają,
– Dextroza – uzupełniają glikogen w mięśniach, w przeciwieństwie do odżywek carbo, wchłaniają się bardzo szybko, powinny być przyjmowane przed treningiem,
– Vitargo – odżywki te to prawdziwy lider wśród odżywek, stanowią najlepsze źródło energii oraz pozwalają w najszybszy sposób odbudować ubytki glikogenu.

odżywki węglowodanowe