Medale odlewane mogą stanowić piękną pamiątkę, ale i również niezwykły prezent. Zazwyczaj stają się celem zawodów sportowych i olimpiad lub zostają wręczone za zasługi dla kraju, sprawy, w formie orderów, rodzinne, jubileuszowe, czy jeszcze w ramach innych okoliczności. Można zakupić gotowe medale lub je zamówić. Do najpopularniejszych medali należą te, które wykonuje się z cynku i aluminium.

Jednak często też wykonywane są medale galwanizowane, a ich dostępne kolory to: medal imitujący złoto, czyli mosiądz patynowany, jako imitacja brązu (miedź patynowana), nikiel (kolor srebrny), czy basemetal, który posiada wykończenia srebrzysto – czarne. Medale odlewane podobnie jak medale tłoczone mogą być kolorowane, malowane i ażurowe. Cena całościowa zależy od wielkości, grubości i nakładu medali, a także od użytego materiału, sposobu produkcji i metod wykończenia. Zazwyczaj liczy się także ilość produktu, koszt dwustronnej formy odlewniczej, koszt projektu i przesyłki kurierskiej lub innej możliwej drogi otrzymania zamówienia. Można również zamówić medale, które będą posiadać nietypowy kształt, inne rozmiary i fakturę.

Producent medali odlewanych zaznacza, że przygotowuje również projekty graficzne i zajmuje się dystrybucją. Jednak są one wyceniane indywidualnie na podstawie materiałów przesłanych przez klienta. Natomiast koszty opracowania graficznego są związane z charakterem projektu, a czas wykonania to około miesiąc czasu. Do własnego, oryginalnego projektu oraz do innych medali zaproponowane zostają ozdobne lub tradycyjne opakowania na wybrany produkt czy produkty. Producent medali odlewanych często dodaje jako gratis do nich taśmy okolicznościowe. Wyróżniamy taśmy: standardowe, biało-czerwone zapinane na spring, przewidziane zazwyczaj dla osób zasłużonych czy sportowców, taśmy ze spersonalizowanym nadrukiem zszywana na medalu, gdy chcemy podkreślić czyjąś wyjątkowość lub zaakcentować organizatora wydarzenia, i smycze z nadrukiem zapinane na karabińczyk najlepsze dla dzieci i młodzieży, dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej.
producent medali odlewanych
Wszystkie taśmy mają najwięcej ok. 25 cm. Producent medali odlewanych może zaopatrzyć imprezy okolicznościowe, dzięki czemu każdy otrzyma za swoją ciężką pracę wyróżnienie. Dostępne są również medale na imieniny, urodziny lub w wyjątkowy sposób podziękować przyjaciołom lub rodzinie.Najbardziej liczą się dobrze zrealizowane zamówienia i zadowolony klient, który może dzięki medalom poczuć się jak mistrz Polski, świata czy medalista olimpijski.